Офіційний сайт Катеринопільської районної державної адміністрації і районної ради

drv

mrog

Понеділок, 30 вересня 2019, 11:36

Координаційна нарада з бджолярами району

Skype_Picture_2019_09_30T09_35_28_771Z 27 вересня в  залі засідань Катеринопільської райдержадміністрації відбулася нарада  з бджолярами району з питань дотримання ветеринарно-санітарних вимог у галузі бджільництва, реєстрації пасік, профілактики захворювань та алгоритм дій щодо недопущення випадків отруєння бджіл при обробітку сільськогосподарських культур пестицидами.

Нараду відкрив перший заступник голови райдержадміністрації  Володимир Коваленко, який ознайомив присутніх з планом роботи наради та  наголосив, що однією з найбільших проблем пасічників – це обробка аграріями полів пестицидами, в результаті якої гинуть бджоли. Є законодавство, що передбачає певні кроки по недопущенню таких випадків. Саме його всі суб’єкти господарювання і повинні дотримуватися. Тому й темою для обговорення є недопущення випадків отруєння бджіл та правове врегулювання галузі.

На засіданні виступив  начальник Держпродспоживслужби у Катеринопільському районі Олексій Полянський, який розповів про  дотримання ветеринарно-санітарних вимог у галузі бджільництва, реєстрації пасік, профілактики захворювань. Він нагадав присутнім про необхідність проведення реєстрації пасіки в сільських, селищних радах, ОТГ. Відповідно до ч.3 ст.13 Закону України «Про бджільництво» фахівці в сфері ветеринарної медицини районного управління, відділів Держпродспоживслужби області проводять обстеження пасіки та видають її ветеринарно-санітарний паспорт з відмітками. Доповідач також наголосив на завчасному плануванні місця розташування (кочівлі) пасіки та інформуванні Держпродспоживслужби, органів місцевого самоврядування, ОТГ, землевласника. З метою попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл перевезення (кочівля) бджіл на медозбір та запилення здійснюється на підставі довідки або ветеринарного свідоцтва на перевезення бджолосімей, яке видають фахівці у сфері ветеринарної медицини Держпродспоживслужби

Олександр Бабій  - провідний спеціаліст відділу фітосанітарних заходів на кордоні управління фітосанітарної безпеки в Звенигородському районі виступив по питаннях  безпеки використання пестицидів у рослинництві , обмеження при застосуванні пестицидів та агрохімікатів в межах населених пунктів. У своєму виступі зосередив увагу на вимогах, яких обов’язково потрібно дотримуватися сільгоспвиробникам при роботі з пестицидами та агрохімікатами та які направлені на попередження отруєння бджіл. Зокрема необхідно завчасно попередити пасічників через засоби масової інформації (радіо, місцева газета, телебачення, інші засоби інформації) про застосування засобів захисту рослин. В повідомленні вказується дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності.

Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Не допускається обробка квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл. Усі проведені хімічні обробки потрібно фіксувати в журналі обліку застосування пестицидів.

Олександр Вовкотруб – начальник управління агропромислового і економічного розвитку та інфраструктури райдержадміністрації роз’яснив бджолярам та пасічникам алгоритм дій при отруєнні бджіл пестицидами. Згідно з п.4.1. Інструкції з профілактики отруєння бджіл пестицидами для фіксування випадку отруєння бджіл необхідно повідомити сільську, селищну раду , ОТГ,  Держпродспоживслужбу району, суб’єкта господарювання, звернутися до національної поліції з заявою. Після цього проводиться невідкладне обстеження пасіки комісією та відбір проб бджіл та рослин зі слідами пестицидів. Термін відправки проб на дослідження не повинен перевищувати двох діб.

Активно виступали пасічники району: Микола Молоков, Микола Вовк,Василь  Нетребенко -   смт Катеринопіль, Володимир Кузьменко - с. Мокра Калигірка, Іван Катькало – с. Вікнине , Олег Скрипник   – с. Кайтанівка та інші.  Піднімалися питання змін до Закону України « Про бджільництво», створення кооперативу для спільної реалізації продуктів бджільництва, недопущення отруєння бджіл пестицидами при застосування засобів захисту рослин  сільгоспвиробниками району та ін.

Захід пройшов у інтерактивній формі, присутні мали змогу поспілкуватися, обмінятися досвідом та отримати відповіді на свої запитання.

Згідно протоколу проведення наради було прийнято слідуючі рішення:

Управлінню агропромислового і економічного розвитку та інфраструктури райдержадміністрації надіслати листи керівникам сільськогосподарських та фермерським господарствам району, сільським, селищним головам та головам ОТГ  про недопустимість неконтрольованого застосування  пестицидів, особливо на медоносних культурах та правила застосування пестицидів. Відповідну інформацію  розмістити на сайті райдержадміністрації та  в районній газеті Катеринопільський вісник.

Виконкомам Катеринопільської селищної, сільських рад та об’єднаних територіальних громад провести інформаційну роботу серед населення та налагодити взаємозв’язок між сільськогосподарськими виробниками та утримувачами бджіл з метою упередження  випадків отруєння бджіл.

Сільськогосподарським товаровиробникам, фермерським господарствам, одноосібникам та вихідцям району суворо дотримуватися правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

Управлінню агропромислового і економічного розвитку та інфраструктури райдержадміністрації сприяти координації та недопущення масового отруєння бджіл в районі.

Skype_Picture_2019_09_30T09_35_41_675ZУчасникам наради роздано Пам’ятки про порядок реєстрації,  розміщення  пасіки та вжиття заходів  щодо зменшення  випадків отруєння бджіл під час проведення обробітку посівів пестицидами та дії, які необхідно вжити, якщо отруєння бджіл таки  сталося.

Звертаємо увагу юридичних та фізичних осіб, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, що порушення законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність передбачену ст.21 Закону України “Про захист рослин”, ст. 38 Закону України “Про бджільництво” та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Дотримання правил та вияв взаємоповаги один до одного – є гарантом плідної співпраці сільськогосподарських підприємств та пасічників. Така взаємодія забезпечить не лише відсутність судових тяжб щодо відшкодування завданої шкоди, а й буде корисним всім сторонам: пасічнику – продукти бджільництва (мед, пилок та ін.) та здорових бджіл, власнику сільськогосподарського підприємства – підвищення врожайності сільськогосподарських культур, а населенню  – якісну продукцію.