Офіційний сайт Катеринопільської районної державної адміністрації і районної ради

drv

mrog

Архівний сектор

В перші місяці окупації території, за розпорядженням гебітскомісара «Про порядок і заходи боротьби з бандитизмом» німецькі комендатури почали збирати відомості про місцезнаходження і кількість поранених і хворих радянських солдат та складалися списки радянського активу з метою його знищення. Населення ж, яке надавало їм притулок суворо каралося. При появі радянських літаків і парашутистів негайно вживались заходи по їх ліквідації. За кожного виявленого партизана або зазначення їх місцеперебування видавалась премія. Німецькою владою вилучались у населення вогнепальна зброя і набої та знищувались листівки і газети, які закликали до партизанської боротьби та саботажу. 
Але й за цих, неймовірно жахливих умов, люди не примирилися з порядками, запровадженими окупантами. У містах і селах створювалися підпільні організації, осередки й явочні квартири, формувалися партизанські загони й диверсійні групи. На Черкащині за весь період антифашистської боротьби діяло понад 15 тис. учасників партизанської, підпільної та інших форм боротьби, в т.ч. 33 підпільних організацій і груп в селах Вільшана Городищенського району, Нехайки Драбівського району, Кривчунка Жашківського району, Шевченкове, Звенигородського району, Іркліїв Чорнобаївського району, Кам’янка Кам’янського району, Канівського району, Вербовець, Шостакове Катеринопільського району, Бровахи, Квітки, Петрушки, Сотники, Селище, Корсунь-Шевченківського району, Почапинці Лисянського району, Буки Маньківського району, Коритня, Цибулів Монастирищенського району, Балаклея, Велика Яблунівка, Тернівка, Смілянського району, Бабанка, Уманського району, Свидівок, Черкаського району, Іркліїв, Чорнобаївського району, Васильків, Лебедин, Шполянського району; містах Звенигородка, Канів, Корсунь-Шевченківський («Комітет – 103»), Сміла, Шпола, Умань 57 диверсійних організацій і груп, в сс. Мліїв, Набоків, Городищенського району, Чапаївка Золотоніського району, Богачівка, Хлипнівка, Юрківка, Дар’ївка, Копіювата, Мартинівка, Полствин, Таганча Канівського району, Косарі Кам’янського району, Іваньки, Багва, Маньківка, Мар’янівка, Подібна Маньківського району, Копіювата, Коритня, Новосілка, Шабастівка Монастирищенського району, Сунки, станція ім. Т.Г.Шевченка Смілянського району, Білашки, Кобринове, Павлівка Перша, Романівка, Тальянки, Верхнячка, Ліщинівка, станція Христинівка Христинівського району, Будище, Ірдинь, Руська Поляна, Свидівок, Степанки, Хацьки, Худяки Черкаського району, Капустине Шполянського району; містах Городище, Жашків, Звенигородка, Сміла, Тальне, Умань, Черкаси, Чигирин 29 партизанських загонів, груп і з’єднань, які діяли в Золотоніському, Кам’янському, Смілянському (загін «За Вітчизну»), Канівському, Катеринопільському, Корсунь-Шевченківському (в загін входили партизанські групи: ім. Т.Г.Шевченка, «Винищувач», ім. В.Н.Боженка), Лисянському (загін ім. М.О.Щорса), Монастирищенському (четвертий окремий батальйон 2-ої партизанської бригади ім. Й.В.Сталіна, Коритнянська партизанська група), Христинівському, Городищенському, Черкаському (загони ім. Д.М.Пожарського, ім. М.С.Хрущова, 2-й партизанський полк військ НКВС), Маньківському, Тальнівському, Уманському (загін «Партизан України», загін ім. М.І.Кутузова), Чигиринському (загони «Холодний яр», «За перемогу», ім. Й.В.Сталіна, ім. О.В.Суворова, ім. Ф.Е.Дзержинського, «За Батьківщину»), Чорнобаївському, Звенигородському (загін ім. К.Є.Ворошилова) та 7 партизанських загонів з’єднання «Грозний», що діяв на Черкащині і Київщині та ін. 
Місцеве населення боролося з німецькими загарбниками шляхом завдання їх майну матеріальної шкоди. Про це свідчить плакат окупаційної влади, який зберігся у фонді «Суботівська сільська управа», в якому йдеться про боротьбу із саботажниками, які «нищать місце праці». Військове командування використовувало різні форми боротьби з опором населення. В численних наказах місцеві жителі застерігалися проти всіляких стосунків з «бандитськими зграями», зобов’язувалися «пильно стежити за тим, аби на терені того чи іншого села не появлялись як окремі бандити, так і групи людей», а в разі появи – негайно повідомляти про це відповідні сільські управи або начальників служби порятунку». Попереджалося, що «люди, які порушують цей наказ будуть затримані німецькою жандармерією, або поліцією і відправлені в робочі табори». В об’явах німецького командування місцеве населення закликалося до співпраці із владою і запевнялося, що «бандити будуть знищені». 
За неповними даними на території краю окупаційною владою, каральними органами та їх посібниками закатовано і розстріляно 16 тис. осіб мирного населення, понад 10 населених пунктів були повністю спалені і зруйновані за опір ворогові, саботаж заходів окупаційних властей, надання допомоги, зв’язок і участь у підпільно-партизанському русі. Зокрема, село Острівець Уманського району           16 січня 1944 року повністю спалено – 200 дворів і 156 мешканців було розстріляно за зв’язок з партизанами; хутір Буда Чигиринського району спалено 18 червня 1943 року і 82 особи розстріляно за надання допомоги партизанському загону «За перемогу»; хутори Вдовичин і Ленінський Чигиринського району спалено 19 жовтня 1943 року і 466 осіб розстріляно за зв’язок з партизанами; с. Мельники спалено у жовтні 1943 року – 352 двори і знищено 300 мешканців; у с. Вдовин Хутір спалено – 140 дворів і розстріляно 409 мешканців. Така ж доля спіткала і села Будище Черкаського району, Шестеринці Лисянського району, хутір Павлопіль Маньківського району та ряд інших. 
Т. А. Клименко             Директор Державного архіву Черкаської області, кандидат історичних наук

В  2016 році архівний сектор проводив свою роботу відповідно до Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи», плану роботи на 2016 рік та посадової інструкції завідувача архівного сектору.

При практичній та методичній допомозі завідувача архівного сектору впорядковані документи   в сільських та селищних радах району, районному суді, місцевих виборів 25 жовтня 2015 року. На погодження/затвердження експертно-перевірочній комісії державного архіву Черкаської області направлено  описи справ постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу) 31 установ району на більше як 500 справ.

В 2016 році прийнято на державне зберігання 732 справи  від сільських та селищних рад району, відділів районної адміністрації,   місцевих виборів 25 жовтня 2015 року.   Умови зберігання задовільні. Постійно проводиться контроль за наявністю та фізичним станом документів.

На підставі документів, які знаходяться на зберіганні в архівному секторі, юридичним та фізичним особам видано 137 довідки на письмові звернення – це дані про реорганізацію колективних сільськогосподарських підприємств району, копії рішень про наділи земельних ділянок та інші довідки .   Юридичним та фізичним особам  надавалися для користування документи за їхніми запитами. В архівному секторі організована робота для бажаючих працювати з документами, 28 громадяни України брали в користування 81 справу.

В  2016 році в архівному секторі погоджено 62 номенклатура справ, 62 положення про архівний підрозділ та експертну комісію, при цьому надані консультації з питань ведення та  збереження документів постійного зберігання та з особового складу. Завідувач архівного сектору взяла участь у проведенні 4-ти семінарів з сільськими та селищними головами, секретарями сільських та селищних рад. Тема семінарів «Про номенклатуру справ», «Про впорядкування документів в сільських та селищних радах», «Впорядкування документів відповідальними за архівні підрозділи».

В  2016 році завідувачем архівного сектору проведено  планові перевірки стану ведення та збереження документів в Лисичобалківській, Стійківській, Вербовецькій, Ступичненській  сільських  радах,  Єрківській та Катеринопільській селищних радах, управлінні агропромислового розвитку   районної адміністрації, відділі освіти районної адміністрації, відділі культури  районної державної адміністрації.

На підставі фотокопій документів наданих державним архівом Черкаської області підготовлено виставки фотокопій документів на теми:  «30 років Чорнобильської трагедії», «70-та річниця від початку Великої Вітчизняної війни», «25 річниця Незалежності України», « 20 років Конституції  України», «150 річниця від Дня народження Михайла Грушевського».

Для виконання «Програми розвитку архівної справи в Катеринопільському районі  на 2015-2019 роки» в 2016 році виділені кошти для придбання 30-ти коробів для зберігання документів, стелажів для зберігання документів та 2-х вогнегасників ПВ-5.

1. Архівний сектор Катеринопільської районної державної адміністрації (далі -  архівний сектор) є структурним підрозділом Катеринопільської районної державної адміністрації, що утворюється головою Катеринопільської районної державної адміністрації, підзвітний та підконтрольний голові Катеринопільської районної державної адміністрації і Державному архіву Черкаської  області.

2. Архівний сектор у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Державної архівної служби України, іншими нормативно-правовими актами, розпорядженнями голів  обласної та районної державних адміністрацій, наказами  директора   Державного архіву області,  також  Положенням про архівний  сектор.

3.  Основними завданнями архівного сектору є:

реалізація  державної   політики  у сфері  архівної   справи і   діловодства, здійснення  управління  архівною справою і діловодством  на території району;

координація діяльності державних органів , органів місцевого  самоврядування, підприємств, установ  та організацій  усіх форм  власності, зокрема  приватних архівних  установ ,заснованих фізичними особами  та /або/  юридичними  особами приватного права (приватні архіви) , у питаннях архівної справи  і діловодства;

внесення до Національного архівного фонду архівних документів ,що  мають місцеве  значення ,ведення їх обліку , зберігання  та використання  відомостей ,що в них містяться;

здійснення контролю  за діяльністю  архівних  установ  і служб  діловодства, забезпечення  додержання  законодавства  про Національний  архівний фонд  та архівні установи;

забезпечення  доступу  до публічної інформації, розпорядником якої він є;

забезпечення  захисту  персональних даних;

опрацювання  запитів  і звернень народних депутатів  України та депутатів місцевих рад;

розгляд в установленому  законодавством порядку звернення громадян;

забезпечення здійснення заходів щодо запобігання і протидії корупції;

розроблення  проектів розпоряджень голови Катеринопіської районної державної адміністрації.

4.Функції архівного сектору :

1) складання і за погодженням з Державним архівом Черкаської області подання для затвердження в установленому порядку проектів державних цільових програм, затвердження планів розвитку архівної справи в районі, забезпечення їх виконання;

2) забезпечення зберігання, обліку і охорони:

документів Національного архівного фонду з різними носіями інформації, переданих сектору державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та об'єднаннями громадян, громадськими спілками, які діють (діяли) на території району;

документів особового походження;

друкованих, ілюстративних та інших матеріалів, що використовуються для довідково-інформаційної роботи;

облікових документів і довідкового апарату до них;

3) організація роботи, пов'язаної з внесенням профільних документів до Національного архівного фонду або вилученням документів з нього незалежно від місця зберігання і форми власності на них;

4) проведення в установленому порядку обліку, обстеження та аналізу діяльності архівних установ, які створені на території району, незалежно від форми власності та підпорядкування;

5) інформування Державного архіву Черкаської області про виявлення архівних документів, що не мають власника або власник яких невідомий, а також про здійснення продажу документів Національного архівного фонду з метою реалізації переважного права держави на їх придбання;

6) ведення обліку юридичних осіб та фізичних осіб - джерел формування Національного архівного фонду та юридичних осіб, у діяльності яких не утворюються документи Національного архівного фонду, які перебувають у зоні комплектування архівного сектору ,  на підставі затверджених списків;

7) подання на затвердження Державному архіву Черкаської області списків джерел формування Національного архівного фонду, які перебувають у зоні комплектування сектору;

8) перевірка роботи архівних підрозділів і служб діловодства державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, зокрема об'єднань громадян, громадських спілок, релігійних організацій, з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи шляхом проведення планових та позапланових перевірок, надання зазначеним підрозділам і службам методичної допомоги в організації діловодства та зберіганні документів;

9) надання консультаційно-методичної допомоги в організації діяльності архівної установи для централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб на відповідній території, та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду (трудового архіву);

10) ведення зведеного обліку архівних документів, що зберігають державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації району, подання належних відомостей про ці документи Державному архіву Черкаської області;

11) надання на договірних засадах  послуг підприємствам, установам та організаціям з упорядкування документів та використання відомостей ,що містяться  в них; розроблення методичних посібників з архівної справи та діловодства;

12) передавання Державному архіву Черкаської області у визначені ним строки документів та довідкового апарату до них для постійного зберігання;

13) створення і вдосконалення довідкового апарату до документів Національного архівного фонду;

14) здійснення грошової оцінки документів Національного архівного фонду , що зберігаються в архівному секторі, у фізичних і юридичних осіб, які перебувають у зоні його комплектування;

15) організація страхування документів Національного архівного фонду, які надаються у користування поза архівним сектором у порядку, встановленому законодавством;

16) надання архівних довідок, копій документів та іншим шляхом задоволення запитів фізичних і юридичних осіб, перегляд у встановленому порядку рішення про обмеження доступу до документів, забезпечення у разі виявлення в архівних документах недостовірних відомостей про особу на вимогу фізичних осіб долучення до архівних документів письмового обгрунтованого спростування чи додаткових відомостей про особу;

17) вивчення, узагальнення і поширення досвіду роботи архівних установ.

5. Для виконання покладених на архівний сектор  завдань йому надається право:

1) одержувати в установленому законодавством порядку від структурних підрозділів Катеринопільської районної державної адміністрації, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань;

2) залучати до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань спеціалістів, фахівців інших структурних підрозділів Катеринопільської районної державної адміністрації, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), представників громадських об’єднань (за згодою);

3) вносити в установленому порядку пропозиції щодо удосконалення роботи  Катеринопільської районної державної адміністрації у відповідній галузі;

4) користуватись в установленому порядку інформаційними базами органів виконавчої влади, системами зв’язку і комунікацій, мережами спеціального зв’язку та іншими технічними засобами;

5) скликати в установленому порядку наради, проводити семінари та конференції з питань, що належать до його компетенції;

6) вимагати від юридичних і фізичних осіб, які мають архівні документи, від часу створення яких минуло понад 50 років, або які мають намір здійснити відчуження, вивезення за межі України архівних документів, проведення експертизи  цінності таких документів;

7) отримувати в установленому порядку документи юридичних осіб з метою виявлення документів, що підлягають внесенню до Національного архівного фонду, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом;

8) проводити планові та позапланові перевірки архівних підрозділів і служб діловодства державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, об'єднань громадян, громадських спілок, релігійних організацій, а також трудових, приватних архівів з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи;

9) звертатися до суду з позовом про позбавлення власника документів Національного архівного фонду, який не забезпечує належну їх збереженість, права власності на ці документи ;

10) порушувати в установленому порядку питання про зупинення діяльності архівних установ, які не забезпечують збереженість документів Національного архівного фонду;

11) порушувати в порядку, встановленому законодавством, питання про притягнення до відповідальності працівників архівних установ, користувачів документами Національного архівного фонду та інших осіб, винних у порушенні законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи, а також про відшкодування ними збитків, заподіяних власнику документів Національного архівного фонду або уповноваженій ним особі;

12) відвідувати архівні підрозділи і служби діловодства державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та об'єднань громадян, громадських спілок з правом доступу до їх документів, за винятком тих, що згідно із законодавством спеціально охороняються;

13) розробляти і подавати на затвердження в установленому порядку ціни на роботи (послуги), що виконуються архівним сектором на договірних засадах.

6. Архівний сектор  в установленому законодавством порядку та у межах повноважень взаємодіє з іншими структурними підрозділами, апаратом районної державної адміністрації, органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами, організаціями та об'єднаннями громадян з метою створення умов для провадження послідовної  та узгодженої діяльності  щодо строків, періодичності одержання  і передачі інформації , необхідної для належного виконання покладених на нього завдань та здійснення  запланованих  заходів.

7. Архівний сектор  очолює  завідувач, який призначається на посаду і звільняється з посади головою  Катеринопільської районної державної адміністрації згідно з законодавством про державну службу  за погодженням   з обласною державною адміністрацією та  Державним архівом Черкаської області.

8. Завідувач архівного сектору:

здійснює керівництво   архівним сектором ;

подає на затвердження голові Катеринопільської районної державної адміністрації положення про архівний сектор;

видає в межах своєї компетенції накази, організовує і контролює їх виконання;

розпоряджається  коштами сектору  в межах  затвердженого на його утримання  кошторису;

розробляє посадові інструкції працівників архівного сектору;

планує  роботу архівного сектору;

вживає заходів щодо удосконалення організації та підвищення ефективності роботи архівного сектору;

звітує перед головою Катеринопільської районної державної адміністрації про виконання покладених на архівний сектор  завдань та затверджених планів роботи;

може брати участь у засіданнях органів місцевого самоврядування;

проводить особистий прийом громадян з питань, що належать до повноважень архівного сектору;

забезпечує дотримання працівниками архівного сектору  правил внутрішнього трудового розпорядку та виконавської дисципліни.

9. Для проведення експертизи цінності документів архівний сектор  утворює експертну комісію. Склад і положення про експертну комісію затверджує завідувач сектору  відповідно до типового положення, затвердженого Державною архівною службою України.

10. Сектор утримується  за рахунок  коштів державного бюджету.

11. Граничну чисельність, фонд оплати праці працівників архівного сектору, кошториси та штатний розпис  архівного сектору  затверджує голова Катеринопільської районної державної адміністрації.

12. Сектор  є юридичною особою, має самостійний  баланс, рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням,  власні бланки.

Повідомляю, що за період роботи 06-13 жовтня 2015 року закінчено роботу з упорядкування документів Ярошівської та Єлизаветської сільських рад. 09.10.2015 року проведено навчання з членами сільських, селищних виборчих комісій району з питань ведення та передачі виборчої документації до архівного відділу Катеринопільської районної державної адміністрації.

 

Начальник архівного відділу                                                    Л.В.Гаркава

Вівторок, 29 вересня 2015, 13:16

Виконана робота за тиждень

Автор Внутрішня політика

1.jpeg000 Повідомляю, що за період роботи 21-25 вересня 2015 року до державного архіву Черкаської області передані документи національного архівного фонду в кількості 450 справ. Це документи Ярошівського цукрового завуду, Ярошівського бурякорадгоспу, колгоспу імені Леніна смт Катеринопіль, Катеринопільської центральної районної лікарні, Катеринопільського районного агропромислового об*днання, Катеринопільського райвиконкому.

 

Начальник архівного відділу                                                    Л.В.Гаркава

В  2014 році архівний відділ проводив свою роботу відповідно до Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи», плану роботи на 2014 рік та посадової інструкції начальника архівного відділу.

За цей період прийнято на державне зберігання 234 справи  від сільських та селищних рад району, відділів районної адміністрації,   виборчих  комісій.  При практичній та методичній допомозі начальника архівного відділу впорядковані документи   в сільських та селищних радах району, відділі освіти, школах району.

Вівторок, 11 грудня 2012, 15:43

Положення про відділ

Автор Внутрішня політика

 

Вівторок, 11 грудня 2012, 15:41

Регламент роботи

Автор Внутрішня політика