Офіційний сайт Катеринопільської районної державної адміністрації і районної ради

drv

mrog

Неділя, 21 квітня 2019, 19:39

Катеринопільська райдержадміністрація у 2014-2019 роках : труднощі та досягнення, успіхи та невдачі (продовження)

Автор  Внутрішня політика
Оцінити
(0 голоси)

IMG_9130Медична реформа є   однією з найважливіших та ключових реформ як для держави,  так і для кожної родини.

Підписання Президентом України в грудні 2017 року низки Законів, а саме:  “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення ” (№6327),  “Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості ” (№ 7117),  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров'я” (№2002),  “Про внесення змін до бюджетного кодексу України” (№2233 ) фактично дало старт медичній реформі в Україні.

Реформа охорони здоров’я  відбуватиметься протягом 2018-2021 років, з яких:

2018 рік-реформа первинної допомоги;

2019 рік -реформа екстреної медичної допомоги та спеціалізованої амбулаторної допомоги;

2020-2021 роки -реформа вторинної та третинної допомоги .

Медичне обслуговування населення Катеринопільського району, наразі, здійснюють такі медичні заклади:

- Катеринопільська центральна районна лікарня, яка надає вторинну  спеціалізовану допомогу населенню всього району;

- заклади первинної допомоги.

До мережі закладів первинної допомоги належать :

- Катеринопільський районний центр первинної медико-санітарної допомоги (далі-Катеринопільський ЦПМСД), який включає 2 амбулаторії загальної практики сімейної медицини, розташовані в смт Катеринопіль та  с.Петраківка,  17 фельдшерських пунктів і 1фельдшерсько-акушерський пункт (с.Кайтанівка).

Катеринопільський ЦПМСД обслуговує населення 18 населених пунктів району із загальною кількістю населення 14581 осіб. Обслуговування населення в Центрі здійснюють 8 лікарів (4 сімейних лікарі, 1 терапевт та 3 педіатри).

- комунальне некомерційне підприємство “Центр первинної медико-санітарної допомоги” Мокрокалигірської сільської ради, до складу якого входять  2 амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с.Мокра Калигірка і с.Ярошівка та 4 фельдшерських пункти. Обслуговування 4194 жителів Мокрокалигірської громади здійснюється 2 сімейними лікарями та 1 педіатром ;

- комунальне некомерційне підприємство «Єрківська амбулаторія загальної практики сімейної медицини» Єрківської селищної ради, до складу якого входять 1 амбулаторія в смт Єрки  та 2 фельдшерських пункти в с.Радчиха та с.Залізнячка, що  надають первинну медичну допомогу 5004 жителям  Єрківської громади.  В амбулаторії працює 2 сімейних лікарі та 1 педіатр.

Всі заклади первинної медичної допомоги району уклали договора з Національною службою здоров’я та перейшли на нову модель фінансування «гроші йдуть за пацієнтом» з державного бюджету України.

Першочерговим завданням  для Катеринопільської райдержадміністрації було забезпечити фінансовим ресурсом процес  комп’ютеризації новоствореного закладу «Катеринопільський районний центр первинної медико-санітарної допомоги», адже,  без інформатизації -  про реформу не моде бути і мови. Тому, райдержадміністрація звернулася за спонсорською допомогою до керівника ТОВ «Катеринопільський елеватор», депутата обласної ради Футими Артура Феліксовича. Завдяки розумінню важливості вирішення даного питання, підприємством було виділено Катеринопільському ЦПМСД 400,0 тис.гривень для оснащення комп’ютерним обладнанням 11 автоматизованих робочих місць, придбано сервер та  обладнано серверну кімнату, встановлено ліцензійне програмне забезпечення.  Також з районного бюджету було виділено на озвучені цілі  187,9 тис.гривень співфінансування.

При створенні Катеринопільського районного центру первинної медико-санітарної допомоги, райдержадміністрація та керівництво закладу, повинні були  вирішити ще одну дуже важливу  проблему-фінансування ФАПів в сільських населених пунктах (з населенням менше 750 осіб). Адже, відповідно до спільного наказу Міністерства охорони здоров’я та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.02.2018 року № 178/24 «Про затвердження Порядку формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги » ,  дана мережа включає лише наявність амбулаторій   та пунктів здоров’я (місць надання первинної медичної допомоги в населених пунктах  з чисельністю населення більше 750 осіб). За державною концепцією реформування первинної ланки медицини, з правового поля фактично  випали заклади із статусом фельдшерсько-акушерський пункт (ФАПи).

Гостро постало питання фінансування з 2019 року фельдшерсько-акушерських пунктів. Із наявної мережі медичних закладів Катеринопільського районного центру первинної медико-санітарної допомоги лише 2 з 17  ФАПів  відповідали вимогам Пунктів здоров’я, решта- мали бути ліквідовані або укрупнені. Враховуючи, що переважна більшість наявного сільського населення - це люди похилого віку, які потребують постійної медичної допомоги, райдержадміністрація звернулася до голів та депутатів усіх сільських рад району з рекомендацією про виділення з сільських бюджетів додаткових коштів на утримання  ФАПів на їх територіях, що було підтримано одностайно.

Ще однією важливою проблемою, яка потребує вирішення і сьогодні,  є  забезпечення Катеринопільського ЦПМСД закладу  необхідною кількістю фахових сімейних лікарів. На даний час в установі працює 4 сімейних лікарі та 1 терапевт, у яких вже перевищено рекомендований ліміт пацієнтів в частині  підписаних декларацій для отримання відшкодування вартості за надані медичні послуги від Національної служби здоров’я.    Таким чином, для того, щоб заклад отримав  максимальну кількість коштів відповідно до затверджених тарифів та вікових категорій пацієнтів, є нагальна потреба у забезпеченні Центру ще одним сімейним лікарем.

Крім того,  для  надання якісних медичних послуг Катеринопільським  ЦПМСД,  потрібно  вирішити ще ряд питань, зокрема: матеріально-технічне оснащення фельдшерсько-акушерських пунктів в сільських населених пунктах згідно вимог Табеля технічного оснащення, забезпечення їх інтернет-мережею, транспортними засобами  та необхідними медикаментами. Для  співфінансування  закладу в бюджеті району на 2019 рік  було передбачено 1,0 млн.гривень.

Заклади первинної допомоги, утворені в громадах району, також мають ряд невирішених проблем:

-          Єрківська амбулаторія загальної практики сімейної медицини потребує  забезпечення  спеціалізованим автомобілем, а саме приміщення амбулаторії -  капітального ремонту;

-                  Центр первинної медико-санітарної допомоги” Мокрокалигірської сільської ради має потребу в двох сімейних лікарях, в забезпеченні   спеціалізованим автомобілем,  додатковому фінансовому ресурсі , поскільки коштів відповіно до підписаних декларацій з Національної служби здоров’я  недостатньо для функціонування закладу.

-

З 01.07.2019 року стартує  новий етап медичної реформи – реформа спеціалізованої амбулаторної допомоги,  що  кардинально змінює систему консультацій, діагностики та аналізів.

З 1 липня більшість консультацій спеціалістів, найважливіші діагностичні дослідження, а також основні аналізи, за направленням сімейного лікаря, закладам, які приєднаються до реформи, оплатить Національна служба здоров’я,  відповідно до програми «Безкоштовна діагностика».

З цією метою, Катеринопільська центральна районна лікарня   набуде статусу комунального некомерційного  підприємства. Завдання райдержадміністрації та адміністрації Катеринопільської центральної районної лікарні  (Катеринопільської ЦРЛ ) – забезпечити заклад комп’ютерною технікою (інформатизувати  20 робочих місць з підключенням їх до медичної системи, забезпечити заклад необхідним медичним  обладнанням тощо). Для цього потрібно не менше  1,0 млн.гривень коштів з будь-яких джерел фінансування, не заборонених законодавством.

На сьогодні вже є домовленість з керівництвом ТОВ «Катеринопільський елеватор»про виділення в 2019 році 400,0 тис.гривень благодійної допомоги на ці цілі.

Реформованими послугами Катеринопільської ЦРЛ будуть користуватися жителі всього району, незалежно від проживання на території будь-яких населених пунктів, в тому числі об’єднаних територіальних громад.    Заклади  первинної допомоги  (Катеринопільський, Єрківський, Мокрокалигірський ) окремі види  аналізів, відповідні поліклінічні та  діагностичні  послуги   надавати не будуть.

За останні п’ять років райдержадміністрацією забезпечено за рахунок коштів районного бюджету, субвенцій з сільських бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад та фінансової допомоги бізнес- структур наступні заходи з поліпшення матеріально-технічного стану медичних закладів району, основними з яких були :

- встановлено тепловий насос у ФАПі с. Бродецьке 475,8 тис.грн. (354,7 тис. грн. грантові кошти ЄС/ПРООН та 121,1 тис. грн.- місцевий бюджет) ;

- проведено ремонт центрального  входу в Катеринопільську ЦРЛ -307,6 тис.грн. (спонсорська допомога ТОВ «НВФ «Урожай»-50,0 тис.грн., спонсорська допомога депутата обласної ради Морозюка М.О.-30,0 тис.грн., кошти районного та сільських бюджетів-227,6,0 тис.грн.);

-придбано апарат УЗД вартістю 1428,0 тис. грн. в рамках грантової допомоги уряду Японії   по проектах людської безпеки “КУСАНОНЕ”.

Райдержадміністрацією в червні 2015 року було подано заявку на отримання грантової допомоги  по проектах людської безпеки ПРОГРАМИ «КУСАНОНЕ» Міністерства  Закордонних Справ Японії, а вже у березні 2016 року за участю Надзвичайного та Повноважного Посла  Японії в Україні Шігекі СУМІ відбулася урочиста церемонія підписання  грантової угоди, яка передбачає реалізацію проекту: «Модернізація медичного обладнання в Катеринопільській центральній районній лікарні» (апарат УЗД). З українського боку Катеринопільщину представляла голова районної державної адміністрації Ольга Ніколенко та Наталія НЕСВАТ-голова правління Черкаської благодійної організації «Від серця до серця», яка погодилася бути посередником між райдержадміністрацією та посольством Японії в Україні та через яку було здійснено поставку апарату ультразвукової діагностики до центральної районної  лікарні. Перші обстеження пацієнтів на новому апараті почали проводитися у квітні 2016 року. ;

- придбано житло 1 медичному працівникові в розмірі  153,0 тис.грн. за рахунок коштів  місцевого бюджету ;

- придбано апарат штучної вентиляції легень вартістю 320,0 тис.грн. (спонсорська допомога ТОВ Миронівський хлібопродукт-100,0 тис.грн., спонсорська допомога сільськогосподарських товаровиробників району -61,0 тис.грн., кошти районного та сільських бюджетів-159,0 тис.грн.);

- проведено ремонт кабінету офтальмолога на 88,0 тис.грн. за рахунок коштів районного бюджету;

- проведено ремонт відділення денного стаціонару та коридору третього поверху із кабінетами на 282,5 тис.грн.за рахунок коштів районного бюджету та коштів ФГ «Агро Вікторія»;

- придбано стоматологічне обладнання на 80,0 тис.грн. за рахунок коштів сільських бюджетів;

-                     придбано медичне обладнання на 125,4 тис.грн. (в т.ч. електрокардіограф, 2 дефібрилятори тощо) за рахунок коштів районного бюджету.

Не вирішеною на сьогодні залишається  реалізація проекту «Капітальний ремонт господарського блоку, вул. Комарова, 1 Катеринопільської центральної районної лікарні Черкаської області» вартістю 1390,068 тис.грн., який  у  2018 році було відібрано регіональною комісією для фінансування за рахунок коштів спеціального фонду  державного бюджету, проте,   кошти у 2018 році не надійшли, тому проект не було реалізовано. Проте, продовжується відповідна робота щодо виконання капітального ремонту даного об’єкту в 2019 році за рахунок тих же коштів державного бюджету.

Таким чином, озвучені вище заходи з поліпшення матеріально-технічного стану медичних закладів населених пунктів, які не увійшли до складу двох об’єднаних громад , свідчать про те, що і з фінансовим ресурсом бюджету району, зменшеним з 2016 року на 60 %, можна досягати поставлених цілей.

Змінено Понеділок, 29 квітня 2019, 13:48

Додати коментар

Захисний код
Оновити